31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Zaproszenia

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Szanowni Państwo przypominamy, że w okresie od 1 kwietnia do 30 września br. Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Spis ludności realizowany jest na trzy sposoby, pierwszym sposobem jest tak zwany samospis poprzez Internet, jeśli tego nie zrobiliśmy to od 4 maja kontaktują się z Państwem  rachmistrzowie spisowi w celu dokonania spisu jest to druga opcja spisu, oraz trzecią formą spisu  jest wizyta rachmistrza spisowego u mieszkańców, niestety ze względów pandemii opcja ta jest zawieszona do odwołania. 

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub urzędzie gminy w godzinach pracy Urzędów.

 

Nie było jak downo?

Ukazał się najnowszy, zimowy numer wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy kwartalnika "Tatry", a w nim informacja o płycie białodunajeckiej rodzinnej Muzyki Poloków "Nie było jak downo" i współfinansowanym przez nasz ośrodek wydawnictwie "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej".

Artykuł w wersji pdf

 

Most im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Białym Dunajcu

W roku stulecia Bitwy Warszawskiej radni gminy Biały Dunajec zdecydowali, że nowo powstały most w Białym Dunajcu będzie nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza, uczestnika tejże bitwy, a obecnie patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Bogaty życiorys generała wpisuje się chlubnie w tradycje podhalańczyków (formacji, której twórcą był nasz krajan gen. bryg. Andrzej Galica), ale także całego Wojska Polskiego. Choć postać generała Boruty-Spiechowicza jest mocniej związana z sąsiednim Zakopanem, to przecież do dzisiaj nasza gmina dba o pamięć formacji górskich II RP. Co roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu jest organizowany konkurs wiedzy o generale Andrzeju Galicy i podległych mu jednostkach z tamtego okresu. Wspominany jest w jego trakcie również żołnierski życiorys generała Boruty: od drużyn strzeleckich i I Wojny światowej, poprzez walki na wschodzie z Ukraińcami, Siły Zbrojne II RP, gdzie objął dowództwo 22 DPG w Przemyślu, udział w kampanii wrześniowej, niewolę w ZSRR, skąd wraz z generałem Andersem przeszedł szlak bojowy i działał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie na krótko powrócił w szeregi Ludowego Wojska Polskiego, jednak nie po drodze było mu z nowymi władzami, więc odszedł na własną prośbę. W czasach PRL wyjechał do Zakopanego, prowadził działalność kombatancką, a także wspierał lokalne drużyny harcerskie. W 1976 roku w proteście przeciwko władzy ludowej, która nadała order Virtuti Militari radzieckiemu przywódcy Leonidowi Breżniewowi, zorganizował na Jasnej Górze składanie tego orderu przez weteranów - przedwojennych oficerów II RP. Bardzo chętnie i często występował w mundurze podhalańskim. Zmarł w 1985 roku, został pochowany w legionowej kwaterze głównej w Zakopanem, spoczywa bezpośrednio obok gen. Andrzeja Galicy.

Tekst: Kacper Noworolnik

Uchwałą Rady Gminy Biały Dunajec z dnia 23 kwietnia 2020 r. most na drodze krajowej nr 47 na rzece Biały Dunajec nosi jego imię.

Niestety zaplanowane na 11 listopada tego roku poświęcenie mostu i odsłonięcie tablic z nazwą patrona z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zostało przesunięte na inny termin ze względów epidemiologicznych.

 

Płyta Muzyki Poloków "Nie było jak downo" do nabycia w naszym ośrodku!

Już dotarła do nas oczekiwana przesyłka z płytami Rodzinnej Muzyki Polaków „Nie było jak downo”! Od teraz do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu (ze względu na sytuację epidemiologiczną po uprzednim umówieniu się – tel. 605128391, 660544333).

Polecamy sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy składać mailowo; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ponadto płyta będzie dostępna w wybranych podhalańskich sklepach, m. in. w delikatesach „U Tomka” ABC w Zębie. Z każdym dniem lista sklepów, w których będzie można nabywać płytę będzie się powiększać. Będziemy Was o tym informowali!

 

Strona internetowa „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć”

 
Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci 2020" Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oddaje do Państwa dyspozycji stronę internetową „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć” dostępną pod adresem https://www.zdjeciazdunajca.pl.
 
Zapraszamy do jej oglądania – umożliwia ona wyszukiwanie zdjęć według kategorii tematycznych, dat, słów kluczowych (tagów) itp. Zachęcamy również do współudziału w tworzeniu strony – nadsyłaniu fotografii i dokumentów dotyczących Białego Dunajca i okolic oraz ludzi z nim związanych, a także uwag dotyczących ich opisu – osób, miejsc i dat.
 
 

XXVII Festiwal Papieski pod hasłem "TOTUS TUUS"

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza do udziału w konkursach: literackim i plastycznym organizowanych w ramach XXVII Festiwalu Papieskiego. Hasłem przewodnim festiwalu jest "Totus Tuss", a jego tegoroczna edycja odbywać się będzie on-line.
 
Prace konkursowe w formie elektronicznej wraz z kartą zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 2 października br. Szczegóły w regulaminach i na stronie www.gbpbialydunajec.pl.
 

Zapraszamy na zajęcia z Domowym Domem Kultury

 
Szanowne dzieci, droga młodzieży i wszyscy przyjaciele naszego ośrodka!
 
Z oczywistych przyczyn musimy zmienić nieco sposób prowadzenia zajęć w GOK. Wobec konieczności pozostawania przez Was w domach pragniemy spotykać się z Wami poprzez internet. Mamy nadzieję, że zajęcia przygotowane przez nas spodobają się Wam i będziecie rysować, malować, lepić, rzeźbić i grać równie chętnie i tak samo pięknie jak przed epidemią.
 
Utworzyliśmy na facebooku specjalną stronę gdzie sukcesywnie będziemy dodawać nowe propozycje, zachęcając Was do twórczej pracy w domu. Będziemy Wam w tym pomagać na różne sposoby: poprzez publikacje zdjęć i filmów instruktażowych, udostępnianie niezbędnych materiałów i fachową poradę w trakcie Waszej twórczości.
 
Serdecznie Was pozdrawiamy!
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu
 
Kliknij w poniższy obraz, by przejść do naszej nowej strony!

DOK BialyDunajec

 

Czasowe zawieszenie działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu

W związku z krokami podjętymi w celu zatrzymania szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 przez sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego obejmującymi czasowe zamknięcie od 12 marca 2020 r. instytucji kultury informujemy, że zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu zostają odwołane do 25 marca 2020 r. (z możliwością przedłużenia).

Nieczynne będzie również biuro GOK, interesantów prosimy o kontakt telefoniczny: 605128391, 660544333 oraz 182001690 lub mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

 

Promocja książki "Poroniański Baca", Wspomnienia o ks. Franciszku Juchasie

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu wraz z Autorami i Wydawcą serdecznie zapraszają na promocję książki "Poroniański Baca", zbioru tekstów o ks. Franciszku Juchasie pod redakcją ks. Władysława Zarębczana.
 
Ksiądz Franciszek Juchas był wieloletnim proboszczem parafii Poronin, która obejmuje swym zasięgiem także część Białego Dunajca - tym serdeczniej zapraszamy na ten wieczór wspomnień jego dawnych parafian oraz wszystkich, którym była i jest bliska postać "Poroniańskiego Bacy".  
 
Spotkanie odbędzie się w piątek 21 lutego o godz. 18.00 w budynku białodunajeckiego GOK przy ul. Jana Pawła II 363.
 
Grudnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nasi Partnerzy