31 32 33
Start >> Gmina Biały Dunajec >> Placówki Szkolne

Warsztaty teatralne w Witkacym

W roku 2017 główną nagrodą Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych "Maska", który organizuje co roku Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu (w Międzynarodowego Dniu Teatru) było spotkanie laureatów w Teatrze Witkacego. Uczestnicy zwiedzili teatr, posłuchali o jego historii, jak również mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych. Spotkanie to poprowadziła aktorka Teatru Joanna Banasik, która już po raz drugi była przewodniczącą jury Maska 2017. Uczestnicy po wyjatkowo ciekawych zajęciach opuszczali teatr pełni zachwytu. Dziękujemy za wspaniały czas spędzony w Teatrze Witkacego. Autorem reportażu jest Dawid Gondek, uczeń Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu.
 

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym

21 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym świętowali Dzień Patrona w willi "Oksza", biorąc udział w warsztatach plastycznych. Pod okiem pani Kingi Zuber malowali na szkle. Tematyką prac była twórczość patrona szkoły Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. Zwiedzali również wystawę aktualnie prezentowaną w "Okszy". Następnie uczestniczyli w podsumowaniu konkursu plastycznego z cyklu „Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala”  pt. ”Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha–Wawrzyńcoka”, organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka", Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Szkołę Podstawową w Gliczarowie Dolnym, Gminę Biały Dunajec i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu.  
 
Po zakończeniu uroczystości w galerii udali się na mszę do Starego Kościółka na Pęksowym Brzyzku, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Kułachowi-Wawrzyńcokowi.
 

Historia projektu "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''

W 2017 roku przypada 205 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci wybitnego XIX - wiecznego rzeźbiarza ludowego - Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć działania jakie zostały podjęte przez szkołę w celu przypomnienia tej ciekawej i nietuzinkowej postaci przed, jak i po nadaniu szkole jej imienia. Jesienią 2003 roku zapadła decyzja, aby nadać szkole imię tego, niezwykłego człowieka, mieszkańca Gliczarowa. Zainspirowało nas to do pracy nad projektem pod nazwą ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Małopolskim Instytutem  Kultury w Krakowie, władzami samorządowymi, kościelnymi i kulturalnymi, działającymi na terenie naszej gminy, a przede wszystkim ze społecznością Gliczarowa Dolnego. Projekt ten został zgłoszony na konkurs organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Uzyskał on pełną akceptację i najwyższą dotację w kwocie 10.000 zł. Jego realizacja miała przebiegać w okresie od stycznia 2004 - do grudnia 2004 roku. Projekt ten został zaakceptowany po udokumentowaniu posiadanych już licznych informacji na temat przyszłego patrona szkoły - zbieranych przez nauczycielkę, Barbarę Gałdyś, od 1986 roku.
 

X Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha – Maska 2017

27 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbyła się X Jubileuszowa edycja Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha. Przegląd rokrocznie organizowany jest przez Bibliotekę i Dyrekcję ZSPiG nr 2 w dniu, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Jury, w którym zasiadali: Pani Joanna Banasik – aktorka Teatru Witkacego, Pani Bogumiła Kułach – W-ce Przewodnicząca Rady Gminy Biały Dunajec, Pani Agata Bentkowska – Prezes ZP O/Biały Dunajec oraz Pan Bartłomiej Kudasik – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu oceniło występy 6 grup teatralnych. Nagroda główna MASKA 2017 przypadła grupie „Krokusy” z ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu. Laureaci otrzymali bilety na spektakl w Teatrze Witkacy i zaproszenie na warsztaty teatralne. Jury wyróżniło także kilkanastu uczniów za ciekawe kreacje aktorskie.
 
Grudnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031