31 32 33
Start >> Kultura >> Twórcy ludowi
Twórcy ludowi z Gminy Biały Dunajec
 

STANISŁAW ŁUKASZCZYK-CIBIORZ (wyroby ze skóry) - z Białego Dunajca to jeden z najwybitniejszych współczesnych podhalańskich twórców ludowych zajmujących się wykonywaniem skórzanych elementów tradycyjnego stroju góralskiego. Kultywuje tradycje rodzinne – jego ojciec, również Stanisław (1936-2000) był znanym wytwórcą kierpców i opasków, ale także i muzykantem, członkiem Państwowego Zespołu Artystycznego „Biały Dunajec” Zofii Solarzowej. Stanisław junior już jako dziesięcioletni chłopak pracował w pracowni ojca, który w 1970 roku wykonywał jako chałupnik stroje dla Cepelii. Przejął też później po nim warsztat, miedzy innymi charakterystyczne dla każdego kaletnika sztance czyli tzw. „cyfry”, które uzupełnił nowymi motywami. Wykonuje przepięknie zdobione góralskie obuwie czyli kierpce, opaski, torby i torebki. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestnikiem licznych wystaw i przeglądów sztuki chłopskiej. Każdy z jego wyrobów jest wyjątkowy i niepowtarzalny, różni się od innych wzornictwem i sposobem wykończenia. Nie znajdziemy dwóch takich samych torebek Stanisława Łukaszczyka – to prace z duszą !


Kontakt:
ul. Miłośników Podhala 60
34-425 Biały Dunajec
tel. 207 33 67
kom. 605 260 453

 
 

 

 

 

 

 

ANDRZEJ BUKOWSKI (metaloplastyka) - pochodzi z Suchego, obecnie mieszka w Białym Dunajcu. Jest zawodowym żołnierzem, dowódcą warty w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym na Groniku.

Spinki i sprzączki fascynowały go od dziecka, kolekcjonował je (w najlepszym okresie posiadał ponad 200 spinek), często odwiedzał pracownie znanych spinkarzy podhalańskich - Władysława Gracy Gobery i Kazimierza Gąsienicy Makowskiego, ze słynnej kilkupokoleniowej rodziny kowali z Zakopanego, a także Józefa Marduły z Poronina, którego sam nazywa swoim niedoścignionym mistrzem.

Po śmierci Władysława Gracy Gobery, widząc, że nikt z potomków nie zamierza kontynuować jego dzieła odkupił pozostałe po nim narzędzia i wzory, część szablonów otrzymał także od Kazimierza Gąsienicy Makowskiego, niektóre pozostały mu z czasów młodzieńczej pasji zbierackiej – między innymi bardzo ciekawa spinka wykonana z zamka starej skrzyni. Sam zaczął tworzyć w roku 2000, zaczynając od rekonstrukcji spinek ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, opisywanych w klasycznej monografii Włodzimierza Antoniewicza „Metalowe spinki góralskie”. Spod ręki Bukowskiego wychodzą posiadające bardzo dobre proporcje spinki rombowate guzowe, typu najliczniej reprezentowanego na Podhalu, wykonane z blachy, zwieńczone krzyżykiem, ozdobione misternie plecionymi łańcuszkami oraz przekołacem, posiadające tradycyjne motywy zdobnicze – wybijane stemplami łuki, kółka, gwiazdki, krzyżyki, półksiężyce. Ważną rolę mają także zdobienia ażurowe (np. kapliczki) i guzy.

Znakomicie znający dawne wzory i ornamentykę nie ogranicza się jednak tylko do rekonstrukcji – twórczo reinterpretuje tradycyjne wzory. W naturalną linię rozwoju spinki podhalańskiej wpisuje się stosowane czasem przez niego zmniejszenie otworu sercowatego związane ze zmianą funkcji spinki – od zapięcia do ozdoby (biżuterii?). Pojawiają się w jego pracach częste motywy zoomorficzne - stylizowane głowy ptasie, sylwetka kozicy. Pewną ciekawostkę stanowi spinka z wizerunkiem papieża.

Oprócz spinek – jak większość spinkarzy – zajmuje się także wykonywaniem sprzączek, zapięć do pasów i kierpców, o dawnych formach i zdobnictwie, a także nowsze formy: brosze, guziki, klamry, zapinki do portek.

Systematycznie prezentuje swe prace na podhalańskich wystawach i konkursach sztuki i rzemiosła ludowego (Bukowina Tatrzańska, Poronin, Biały Dunajec), na stałe jego spinki eksponowane są w galerii „Drzewiej” w Rabce.

Kontakt:
Biały Dunajec
tel. 18/20 738 07
kom. 509 502 722

 

 


 

STANISŁAW BUŃDA (rzeźba w drewnie) - z zawodu jest  technikiem  budowlanym. Rzeźbiarstwo traktuje jako hobby.

Zdolności, być może, odziedziczył po pradziadku ze strony mamy, który rzeźbił w drewnie ozdoby do kościoła w Szaflarach. Z kolei dziadek, również ze strony mamy zaj­mował się kowalstwem artystycznym. Pan Stanisław wykonuje rzeźby, głównie o cha­rakterze sakralnym: krzyże, wizerunki Matki Boskiej, Pana Jezusa, świętych, kapliczki cmentarne. Jedną z nich zrobił dla swojego ojca.

Prace przekazuje swoim znajomym, rodzi­nie, przygotowuje też ciekawe rzeźby i pła­skorzeźby dla zagranicznych odbiorców, ostatnio wykonał płaskorzeźbę - „Ostatnia wieczerza" na podstawie obrazu Leonarda da Vinci. Swoje prace prezentuje też na wystawach w trakcie Sabałowych Bajan i Karnawału Buko­wiańskiego.

Na spotkanie najle­piej umawiać się telefo­nicznie. Zamówienia również można złożyć w ten sam sposób, można też liczyć na pracę z twórcą.

Kontakt:
Stanisław Buńda 
Biały Dunajec
ul. Gen. Galicy 17
tel. 18 20 73 079

  

 

 

 




| odwiedzin: 69677 wydrukuj Drukuj

 
Grudnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nasi Partnerzy